Diljem Europe, socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje jasno su pokazali svoju vrijednost za radnike tijekom nedavnih kriza, međutim, potrebno je dodatno ojačati ulogu sektorskog socijalnog dijaloga na nacionalnoj i europskoj razini. To se posebno odnosi na poljoprivredno-prehrambeni sektor zemalja jugoistočne i srednjoistočne Europe u kojima je socijalni dijalog slab.
Tako je jučer održan prvi webinar u sklopu EFFAT-ovog dvogodišnjeg projekta „Jačanje socijalnog dijaloga u poljoprivredno-prehrambenom sektoru“, financiranom od strane Europske komisije. Projekt je usmjeren na rješavanje svih izazova izgradnjom kapaciteta sindikata u poljoprivredno-prehrambenom sektoru.
Jedan od panelista, predstavljajući jugoistočnu Europu, bio je predsjednik Sindikata PPDIV-a, Denis Paradiš koji se osvrnuo na stanje kolektivnog pregovaranja u poljoprivredno-prehrambenom sektoru i mogućnosti koje nudi Direktiva o minimalnoj plaći koja se mora implementirati u nacionalne zakone zemalja članica EU do 15. studenoga 2024. godine. Direktiva koju su usvojili čelnici EU, zahtijeva od svih država članica da promiču kolektivno pregovaranje i osiguraju da najmanje 80% radnika bude obuhvaćeno kolektivnim ugovorima.