Područni povjerenik Sindikata PPDIV-a Kristijan Mak i radnici Vinke zajedno sa sindikalnim povjerenikom Krešimirom Klenom okupili su se u mirnom prosvjedu ispred kruga tvornice Vinka koja bi uskoro mogla postati spomenik hrvatskoj poljoprivredi.
Naime Fortenova grupa je radnike Vinke poslala na godišnji odmor, trenutno ne znaju svoju sudbinu, a kako su načuli oni više nisu poželjni jer navodno dolaze novi radnici. Slična sudbina pogodila je i radnike Eko Biograda koji je također u sastavu Fortenove.
-Radnici su u procesu kolektivnog pregovaranja koje traje od 4.12.2024., a dogovor još nije postignut. Pitanje Vinke nije hoće li se proizvodnja nastaviti jer je očito da hoće, no pitanje je što će biti s ovim radnicima. U pregovorima smo od 12 mjeseca, još uvijek nismo došli do rješenja. Naglasio bih da Sindikat PPDIV-a stoji uz sve radnike, bez obzira na članstvo u sindikatu, rekao je Mak.
Ako ovo nije strateški interes hrvatske poljoprivrede onda je to sramota. Ovo je pitanje i ministarstva poljoprivrede i ministarstva demografije i ministarstva gospodarstva. Gašenje tvornice u srcu Slavonije je nevjerojatno. Uputili smo dopis ministru poljoprivrede Vlajčiću koji je obećao primiti nas na sastanak, nadamo se ubrzo. Ovo je pitanje opstanka Slavonije a ne samo Vinke, poručuju predstavnici sindikata.
Radnici ističu kako su o svojoj sudbini neslužbeno načuli svašta. Navodno postoji kupac iz Srbije koji će preuzeti tvornicu i dovesti druge radnike, navodno će se proizvodnja nastaviti čim se promijeni vlasnička struktura. Puno je neslužbenih informacija, no njima neslužbene informacije ne znače ništa, njima trebaju konkretni odgovori.
Ljudi kopaju po kontejnerima, a naša hrana i sjeme za sjetvu ovdje propada, poručio je sindikalni povjerenik Krešimir Klen. Bilo je u planu sijati 500 hektara graška, za sada je posijano 90 hektara. Imaju u planu potanjurati i zaorati 90 hektara hrane koja će propasti, ističe Klen.
Tvornica hrane u Slavoniji trebala bi raditi punom parom, a ne propadati. Svakako ćemo pratiti ovu priču i dalje i nadati se da je moguće da hrvatski radnici rade u hrvatskim tvornicama za dostojanstvenu plaću od koje će njihove obitelji dostojanstveno živjeti u Hrvatskoj.
slika: Helena Valentić